![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
Зі щоденника Осипа Зінкевича (1925–2017), українського видавця, літературознавця, хіміка, у 1972 р. – директора видавництва «Смолоскип» (США) та редактора однойменного журналу:
Нікому з нашої команди не вдалося отримати пресову акредитацію, щоби мати доступ до наших олімпійців. Разом з Данилом Штулем, сином голови ОУН, я вирішив якось прорватися до олімпійського селища, де поселені радянські олімпійці. Ходили кругом, всюди сильна охорона, не пускають. В одному місці ми побачили досить низько відчинене вікно. Вирішили перелізти, нікого навколо не було, і ми перелізли й опинилися серед них. Я мав із собою тейпрекордер, а Данило – фотоапарат. Дивимося – просто в наш бік іде Валерій Борзов, я зразу його розпізнав. Зупиняю:
– Добрий день, ви Валерій Борзов?
– Так, я Борзов, а хто ви?
– Ми українські журналісти, я з Америки, а він з Парижа. Хотіли б узяти у вас інтерв’ю. Можна?
– Ні, не можна. На інтерв’ю з вами я мусив би мати дозвіл від нашої команди.
– Скажіть, чи хтось із представників України є членом радянського Олімпійського комітету?
– Є. Йому на інтерв’ю дозволу не потрібно. Хочете, почекайте, я його покличу.
Нас дивувало, що Борзов розмовляв з нами гарною українською мовою. Ми сіли за столиком неподалік і чекали. За хвилину приходить він з людиною сильної статури. Ми познайомилися, він представився:
– Професор Іван Романович Гузенко, член Олімпійського комітету Радянського Союзу.
Питаю:
– Можна записувати?
– Будь ласка.
І я почав ставити йому запитання про українців у складі радянської команди і перейшов до найпекучішого запитання: чому Україна не бере окремої, самостійної участі. Ми говорили, записували, поблизу нікого не було, Данило нас фотографував.
Я був заскочений, які були його виразні українські позиції. Він з нами погоджувався, що Україна повинна і колись таки буде брати окрему і самостійну участь в Олімпійських іграх. Наприкінці я побачив і він побачив, що наговорив. Питаю:
– Скажіть, чи можна цю нашу розмову опублікувати?
Мені виглядало, що він подивився на мене переляканими очима, зупинився і каже:
– Самі вирішуйте.
Ми потиснули собі руки й дуже приязно розсталися. Підійшли до головної брами, а нас не випускають, у нас немає жодної перепустки. Я витягаю свою смолоскипну прес-карту, показую американський паспорт.
– А він? – питає поліцейський.
Кажу, що він мій асистент. Узяли і його паспорт. Питають, як ми сюди потрапили без перепустки. Кажу, що на іншому вході нас пропустили. Кудись потелефонували – і нас випустили.
Ілюстрація: Валерій Борзов на мюнхенській Олімпіаді 1972 р.
