assassins_cloak: (Default)
[personal profile] assassins_cloak
Із записки Генрика Юзефа Щеснєвського (1910–2002), польського освітнього діяча, учасника підпільного руху періоду Другої світової війни, у лютому 1944 р. – в’язня концтабору Майданек, до Казимири Яросінської (псевдо «Бабуня»):

Бабусю Кохана –

Отримав сьогодні пакунок і з горохом і з кнедлями – і за – за все найщиріше і найміцніше дякую і цілую і обіймаю і тішуся невимовно – бо сьогодні маємо великий бенкет зі всього і всім – кнедлики смакували подвійно – Бабусю Дорога Кохана – якщо можна просити замінити суху квасолю чи кашу на баночку квашеної капусти, то дуже прошу – того нам найбільше бракує – а з сухим провіантом даємо собі цілковито раду – за чай – дуже дуже міцно обіймаю – шалено знадобився – Багато листів чекає на чергу Яся – лежать на складі вже тиждень – але хіба на цьому Бабуня отримає – Дякую за звістки – Оскар тримається і може нарешті завтра отримаю картки від нього – в листах у Яся буде прохання про фарби, які можна буде вислати пакунком – Антек шалено задоволений побаченням з Гелею – але знову чекає на ще одне побачення – може колись і для мене сонечко засяє – З Краснолюдком щось сталося, має цілий вантаж – Сьогодні пробував ще один контакт з Гальшкою – не знаю, чи мені вдасться – У нас як завжди – Смертонька кружляє, сьогодні розстріляли кількадесят чоловіків і 15 жінок привезених з Любліна – Вічний їм спокій – У Варшаві мають бути великі облави і страти за Помсту – Боже Боже коли це закінчиться – Просимо про молитви – Цілую сердечно і обіймаю всіх – Юр

(Henryk Jerzy Szcześniewski, Tajemnice Szydła. Grypsy z Majdanka 1943–1944 (Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2014), s. 256. Переклад з польської)


Date: 2025-02-03 04:58 pm (UTC)
paserbyp: (Default)
From: [personal profile] paserbyp
Генрик Єжи Щеснєвський - псевдонім його Журавель. Батько Леон, мати Олександра Францішек, уроджена Краснодембська.

Організатор і керівник групи Скаутського загону ім Т. Костюшка в Криниці (1935-37), член Гуртка Наставницької ради. Відважний хлопець. хоругви команди (1936-39), комендант скаутського загону Замостя (1937-38). Також працював у ресторані «Замостя» і був розвідником.

Він взяв псевдонім «Журав» і разом з Реміґіушем Ґрохольським «Брохвічем», пізніше командиром «Wachlarz» — диверсійної організації, відокремленої від структур Союзу збройної боротьби — Армії Крайової, заснував таємну скаутську організацію в південному Любліні і область. Вони організували хоругву «Лечічі», яка об’єднала молодь, підготовлену до участі в захисті Батьківщини.

Щесневський чудово знав місцевість. У Свіднику через аеропорт і вокзал відкрив розвідувальний пункт. У травні 1940 року він заснував розвідувальний осередок у Свіднику, розвідувальну групу, яка надавала «Brochwicz», а згодом «Wachlarz» загальну військову інформацію про типи літаків і транспортне обладнання, особливо під час зосередження військ перед початком війни Німеччиною з СРСР.

Заступником був Сатурнін Завадський «Бонк», син лісника у Свідніку. У цьому гуртку діяв Леслав Євстахійович «Ксаверий», який також вів таємне навчання, а зв’язковою була поетеса Анна Каменська. Організаційну базу склала професійна спільнота лісівників, працівників Свідницького лісництва, які утворили лісову змову.

Г. Щесневський і С. Завадський увійшли до редакції скаутської газети «Jeszcze Polska Nie Zginęła», перше число якої вийшло 1 жовтня 1940 року.

У 1942 році командир «Lechitowy» Генрик Єжи Щеснєвський включив групу «Свідниця» до Сірих рядів, підпорядкувавши її «Pasieka».

Родина Щеснєвських володіла віллою «Гражина» в Адамполі. Проте налагодити родинні зв’язки з Генриком Єжи не вдалося.

Влітку 1942 р. 2-й лейт. Керівником комунікацій – 5-го відділу «Wachlarz» став Генрик Єжи Щеснєвський. Заарештований у грудні 1942 р. у Варшаві. Після слідства в управлінні гестапо на ал. Szucha, був ув'язнений у Пав'яку. Інша версія свідчить, що його зрадив ад'ютант і засудив до страти. Під час конвоювання на страту він дивом її уникнув – машина із засудженими в’їхала в Пав’як, щоб уникнути розстрілу. Там Щесневський переховувався в загальній камері для облав і був відправлений разом з ними в Майданек.

У січні 1943 р. його перевезли до Майданека, де він утримувався як політичний в'язень на III полі. Йому дали табірний номер 3948. У таборі працював на кухні та в столярній майстерні.
Він брав участь у табірному русі опору, збирав інформацію про ситуацію в таборі та передавав її на контактний пункт Армії Крайової за межами.

У таборі прославився тим, що ніколи не лаявся. Він піклувався про селянських дітей, ділився з ними своєю їжею. Працював на польську контррозвідку, вигадував способи переховування та пересилання донесень з табору (у маленьких цементних фігурках, працюючи в столярній майстерні, створював шила, які були складними схованками для секретних повідомлень). Існували й інші форми передачі секретних повідомлень. Наприклад, графіка – новорічна листівка, перекинута через колючий дріт концтабору Генрика Єжи Щесневського, на звороті якої він написав: «Цих символічних листівок дуже мало – йдеться про безпеку мого побратима. художники - у мене самої аж 8 штук і всі вам, любі, посилаю». Перед Різдвом і Великоднем Щеснєвський робив воскові штампи на випадкових листівках, які в’язні нелегально надсилали своїм родинам. Збереглося 120 секретних повідомлень, написаних ним з 15 серпня 1943 року по 5 квітня 1944 року.

Він співпрацював зі Станіславом Зелентом над його патріотичними скульптурами в Майданеку.

У квітні 1944 р. його вивезли евакуаційним транспортом, ймовірно, до концтабору Гросс-Розен (в архівах цього табору відомостей про нього немає).

Після Другої світової війни залишився в Західній Європі, наглядаючи за польськими школами в Німеччині та Франції. В Урбесі, Ельзас, він заснував приватний центр підготовки скаутів під назвою «Żeremie Żurawiowe». Помер у Франції. Споріднений з Нарцизою Яворською і мав сина Кшиштофа.

У 2014 році Державний видавничий інститут опублікував звіти Генрика Щесневського у 1943-1944 роках у виданні під назвою «Таємниці шила. Секретні повідомлення з Майданека 1943-1944»
Edited Date: 2025-02-03 05:00 pm (UTC)

Profile

assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці

May 2025

S M T W T F S
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25262728293031

Most Popular Tags

Page Summary

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 26th, 2025 05:12 am
Powered by Dreamwidth Studios
OSZAR »